אתם בטוחים שהבית שלכם מבוטח?

מהם הדברים שעליכם לדעת לפני שאתם עושים ביטוח מבנה ותכולה? מה ניתן ללמוד מדיירי הבניין שקרס בחולון? מהו הכיסוי הביטוחי בפוליסה שמכילה ביטוח מבנה וביטוח תכולה? ומתי כדאי להרחיב את פוליסת הביטוח עד למימון מלא של עלות הדירה? מדריך חובה לפני שאתם רוכשים ביטוח לבית שלכם

האירוע בו התרחש קריסת הבניין בחולון שעורר הדים תקשורתיים רבים, העלה לסדר היום את סוגיית ביטוחי המבנה והתכולה. אזרחים רבים, גם אלו שביטחו את הבית שבו הם מתגוררים, עשויים למצוא את עצמם בפני שוקת שבורה במקרה בו הוא הבניין בו הם מתגוררים, קורס או ניתנה לו צו הריסה מחשש לקריסה. במקרה כזה, אם לכל יתר הדיירים בבניין אין ביטוח לבית או שהכיסוי הביטוחי לא מכסה מצבים של קריסת הבניין וכדו', כספי הביטוח לא יספיקו עבורם לא כדי לבנות את ביתם בחזרה ולא בכדי לקנות בית במקום אחר.

מומחים בתחום הביטוח מסבירים כי אנשים רבים מבצעים ביטוח מבנה או ביטוח מבנה ותכולה, לפי השווי שבו הבית מוערך כעת. אך הם אינם יודעים כי במקרה של פגיעה, רעידת אדמה או כל נזק שהופך את הדירה לבלתי שמישה למגורים, סכומי הפיצוי שיקבלו מחברת הביטוח לא יספיקו כדי שיוכלו להתחיל את החיים מחדש. הפתרון הוא שכבר בעת רכישת פוליסת הביטוח, עליכם להעריך מהו הנזק הכספי שייגרם כתוצאה מהריסת הבית ומהו הסכום שתידרשו בבא העת כדי לבנות את הבית מחדש או כדי לרכוש בית חלופי. 

לשם כך, עליכם לעשות ביטוח מבנה ותכולה שמבוסס על פי הצרכים האישיים שלכם ועל פי שורה ארוכה של פרמטרים שמבוססים על מחירה של הדירה, אזור המגורים שלכם, גילו של הבניין בהנחה שאתם מתגוררים בבניין מגורים משותף, ועוד משתנים רבים נוספים. ללא ייעוץ מקצועי, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיטואציה בה מצאו עצמם חלק מדיירי הבניין שקרס בחולון. אלמלא עזרה ממשלתית ועזרה של הרשות המקומית, ספק רב אם יצליחו המשפחות שהתגוררו בבניין לשקם את חייהן.

ככלל, עליכם לדעת שביטוח מבנה הדירה וביטוח התכולה מעניק לכם כיסוי ביטוחי במקרה של רעידת אדמה, שריפה, גניבה, פריצה, מקרי חבלה, הצפה, פגיעה בגין אירוע טרור וכדו'. 

מומלץ, במידת האפשר, להרחיב את הכיסוי הביטוחי באופן שבו הביטוח יכסה בנוסף גם את עלויות אובדן שכר הדירה במקרים שבהם הדירה אינה ראויה לשמש למגורים וכן עבור עלויות שיפוץ הדירה כולל פינוי ההריסות ושכירת אנשי מקצוע לצורך השמשת הדירה מחדש למגורים.

ניתן כמובן להרחיב את פוליסת הביטוח בתוספת תשלום עד למימון מלא של עלות הדירה, במקרים בהם הדירה נמצאת בבית משותף וחלק מן הדיירים לא מבוטחים או שאין להם את הכיסוי הביטוחי המספק. במקרה כזה, ניתן בתוספת תשלום להרחיב את הביטוח ובמקרי אסון או נזק שהופכים את הדירה למצב שבו אינה ראויה למגורים, המבוטח יקבל את מלוא מחיר הדירה לפי שווי השוק.

כפי שציינו, הכיסוי הביטוחי מותאם לצרכים הספציפיים של כל מבוטח. במקרים מסוימים, מבוטחים מכסים את עצמם גם לביטוח על תכולת הדירה הכולל בדרך כלל תכשיטים, ריהוט, ציוד אלקטרוני, ואפי' ביטוח על הכיורים והמראות במקרה של אסון או נזק לדירה.

ועד נקודה שחשוב לזכור: במקרים של נזק כתוצאה מאירוע טרור, בהנחה שטיל פגע בביתכם וגרם לנזק ולהרס רב, אתם זכאים לקבלת פיצוי ע"פ חוק מס רכוש וקרן פיצויים. אולם הפיצוי שניתן ע"י המדינה במקרים מעין אלו, אינו עולה בקנה אחד עם סך ההפסדים שלכם, ולכן במקרים מסוימים, מומלץ להרחיב את הפוליסה ולבטח את הרכוש שבדירה למקרים של נזקי טרור, בנוסף לפיצויים הניתנים ע"י המדינה.

מעוניינים בייעוץ או ליווי ביטוחי? השאירו פרטים ונחזור אליכם